Logo
Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner

Formimi Fillestar

Banner
Trajnimi fillestar i kandidatëve për magjistratë përfshin një periudhë tre vjecare që përbëhet nga:...

Formimi i Vazhduar

Banner
Në kuadër të përmbushjes së misionit të saj Shkolla e Magjistraturës ofron formimin e ...

Aktiviteti i fundit

Banner
Aktiviteti i fundit i Shkollës së Magjistraturës ...

    9-10 SHKURT 2011

     

    SESION TRAJNUES ME TEMË:
     
    “Provat e marra në kundërshtim me ligjin dhe kuptimi i nocionit të papërdorshmërisë. Kriteret e dallimit nga pavlefshmëria e akteve, në përqasje me doktrinën dhe jurisprudencën e Gjykatës së Lartë”
     
    9-10 Shkurt 2011
     
    Kursi:  B 23
     
    Vendi i trajnimit: Shkolla e Magjistraturës
     
    Periudha:  9-10 Shkurt 2011
     
    Ekspertë:  Henrik Ligori, Elira Kokona
     
    Moderator: Shkolla e Magjistraturës
     
     
    Dita e parë  
     
    Ora 09.00 – 09.30    Regjistrimi i pjesëmarrësve.
     
    Ora 09.30-   11.00     Format e pavlefshmërisë së akteve procedurale penale. Papërdorshmëria – si ves dhe sanksion procedural
     
    Ora 11.00 – 11.15     Pushim.
     
    Ora 11.15 – 12.30     Debat (pyetje, pergjigje, komente, diskutime, raste praktike)
     
    Ora 12.30 – 12.45     Parimi i ligjshmerise së provës. Kuadri kushtetues dhe ligjor.
     
    Ora 12.45 – 13.30     Debat (pyetje, pergjigje, komente, diskutime, raste praktike)           
     
    Ora 13.30- 14.00     Pushim.
     
    Ora 14.00 – 15.30    Provat e marra në kundërshtim me ligjin dhe provat jotipike.
                                        Dallimi.
     
    Ora 15.30                Mbyllja e ditës së parë të sesionit trajnues.
     
    Dita e dytë
     
    Ora 09.00 – 09.30     Rregjistrimi i pjesëmarrësve.
     
    Ora 09.30 – 10.45 Profile krahasuese. Teoria e “aktit te detyrueshem” dhe “frytet e  pemës helmuese”.
     
    Ora 10.45 – 11.00     Debat (pyetje, përgjigje, komente, diskutime, raste praktike)
     
    Ora 11.00 – 11.30     Pushim.
     
    Ora 11.30 – 12.30     Diskutim rastesh praktike të kolegjit penal të Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese.
     
    Ora 12.30 – 13.00     Debat (pyetje, përgjigje, komente, diskutime, raste praktike)
     
    Ora   13.30 – 14. 00   Jurisprudenca e GJEDNJ.
     
    Ora 14.00                  Mbyllja e ditës së dytë dhe shpërndarja e çertifikatave.
     
                                                           Lista e pjesëmarrësve
     
    Emer Mbiemer
    Institucioni
    Dritan Prençi
    Prokuroria e Rrethit Kurbin
    Abaz Muça
    Prokuroria e Rrethit Mat
    Lazër Çardaku
    Prokuroria e Rrethit Mat
    Sabri Kastrati
    Prokuroria e Rrethit Mat
    Fiqrete Hajdini
    Prokuroria e Rrethit Kavajë
    Elsion Sadiku
    Prokuroria e Rrethit Korçë
    Elena Bakallbashi
    Prokuroria e Rrethit Durrës
    Dritan Gina
    Prokuroria e Rrethit Durrës
    Anila Bebeçi
    Prokuroria e Rrethit Durrës
    Antoneta Sevdari (Bejko)
    Prokuroria e Rrethit Durrës
    Xhemal Saliaj
    Prokuroria e Rrethit Berat
    Artan Lulaj
    Prokuroria e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë
    Fahri Danaj
    Prokuroria e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë
    Brahim Dragjoshi
    Prokuroria e Apelit Shkodër
    Skënder Mestani
    Prokuroria e Rrethit Lushnjë
    Agim Dilka
    Prokuroria e Rrethit Elbasan
    Pranvera Stafa
    Prokuroria e Rrethit Elbasan
    Zena Lila
    Prokuroria e Rrethit Elbasan
    Milan Laskaj 
    Prokuroria e Rrethit Elbasan
    Spartak Çoçolli
    Prokuroria e Rrethit Gjirokastër
    Dritan Nushi
    Prokuroria e Rrethit Kavajë
    Dritan Peka
    Prokuroria e Apelit Tiranë
    Edmond Hyka
    Prokuroria e Apelit Tiranë
    Sotir Kllapi
    Prokuroria e Rrethit Fier (10.01.11)
    Ida Ahmetlli
    Prokuroria e Rrethit Durrës
    Entela Shedula (Sorra)
    Gjykata e Rrethit Kavajë
    Elidon Papazisi
    Gjykata e Rrethit Sarandë
    Genci Sinjari
    Gjykata e Rrethit Berat
    Pëllumb Zaimi
    Gjykata e Rrethit Berat
    Desart Avdualaj
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Enton Dhimitri
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Mirela Kore
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Astrit Shema
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Irena Brahimi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Ylli Minka
    Gjykata e Apelit Gjirokastër           
    Miranda Andoni
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Dritan Banushi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Tomor Skreli
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Maria Qirjazi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Saemira Hila
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Klodiana Mema
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Esmeralda Ceka
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Tritan Hamitaj
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Andi Civici
    Gjykata e Apelit Vlorë
    Nafije Curri
    Gjykata e Rethit Fier
    Isuf Shehu
    Gjykata e Rrethit Kukës
    Asim Vokshi
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Astrit Kalaja
    Gjykata e Apelit Shkodër
    Miranda Cekrezi (Konica)
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Nertina Kosova
    Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë

    Njoftime

    Mbylle