Logo
Banner Banner Banner Banner
Banner

Formimi Fillestar

Formimi Fillestar
Banner

Aktiviteti i fundit

Aktiviteti i fundit
Banner

Vizitë Studimore

Vizitë Studimore

    3-4 MARS 2011


    SESION TRAJNUES ME TEMË:
     
    Probleme teorike dhe të praktikës gjyqësore që lidhen me pavlefshmërinë e testamentit. Mosrespektimi i rezervës ligjore si shkak i pavlefshmërisë së testamentit.”
    3-4 Mars 2011
     
     
    Kodi/Kursi: A03
     
    Vendi i trajnimit: Shkolla e Magjistraturës
     
    Periudha: 3-4 Mars 2011
     
    Ekspertë:   Elda Vrioni, Admir Thanza
     
    Moderator: Shkolla e Magjistratures
     
    Dita e parë  
    Ora 09.00 – 09.30     Rregjistrimi i pjesëmarrësve.
    Ora 09.30- 11.00     Nocioni i testamentit dhe përmbajtja e testamentit.
    -Format e testamentitn sipas K.Civil aktual.
                                        - Format e testamentit sipas legjislacionit te huaj.
                                        -Zotësia për të bërë testament dhe për të trashëguar me testament.
                                        -Publikimi dhe ekzekutimi i testamentit.
    Ekspert, Elda Vrioni,Admir Thanza
     
    Ora 11.00 – 11.30     Debat (pyetje, pergjigje, komente, diskutime, raste praktike)
    Ora 11.30 – 12.00     Pushim per kafe
    Ora 12.00 – 13.30     -Proçedura për çeljen e testamentit dhe lëshimi i dëshmisë së   
                                          trashëgimnisë testamentare.
    Ora 13.30 – 14.00     -Pavlefshmëria e testamentit.Pavlefshmëria absolute dhe relative.Disponimet gjykatës lidhur me pavlefshmërinë e testamentit.
                            Ekspert, Elda Vrioni,Admir Thanza
     
    Ora 14.00 – 15.30    Debat (pyetje, pergjigje, komente, diskutime, raste praktike)
    Ora 15.30- 16.30     Probleme të praktikës gjyqësore.
                                        -Rastet e pavlefshmërisë së testamentit sipas K.Civil aktual.
                            Ekspert, Elda Vrioni,Admir Thanza
     
    Ora 16.30                 Mbyllja e ditës së parë të sesionit trajnues.
     
    Dita e dytë
    Ora 09.00 – 09.30     Rregjistrimi i pjesëmarrësve.
    Ora 09.30 – 10.00     Përmbledhje e çështjeve të ditës së parë të Trajnimit.
    Debat (pyetje, përgjigje, komente, diskutime)
    Ora 10.00 – 11.00     - Mosrespektimi i rezervës  ligjore si shkak  që ndeshet shpesh 
                                      në praktikën gjyqësore lidhur me pavlefshmërinë e                                    
                                       testamentit.
    Ekspert, Elda Vrioni,Admir Thanza
     
    Ora 11.00 – 11.30     -Pushim për kafe
    Ora 11.30 – 12.30     -Raste praktike dhe kazuse lidhur me pavlefshmërinë e      
                                       testamentit.
    Ekspert, Elda Vrioni,Admir Thanza
     
    Ora 12.30 – 13.00     Debat (pyetje, përgjigje, komente, diskutime, raste praktike)
    Ora 13.00 - 14.30     Mbyllja e ditës së dytë dhe shpërndarja e çertifikatave.
     
                                                  Lista e pjesëmarrësve
     
    Emer Mbiemer
    Institucioni
    Pëllumb Vehbi
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Blerta Çibuku (Marku)
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Astrit Shema
    Gjykata e Rrethit Gjirokastër
    Irena Brahimi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Miranda Andoni
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Dritan Banushi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Tomor Skreli
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Maria Qirjazi
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Ylli Minka
    Gjykata e Apelit Gjirokastër
    Petraq Dhimitri
    Gjykata e Apelit Durrës                  
    Izet Dushaj
    Gjykata e Apelit Durrës
    Irena Maneku
    Gjykata e Rrethit Fier
    Rexhina Merlika
    Gjykata e Rrethit Krujë
    Enkeleida Hoxha
    Gjykata e Rrethit Krujë
    Idush Maliqi
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Zamira Vyshka
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Bujar Musta
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Fatbardh Çoniku
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Xheladin Karkini
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Ramazan Avdiu
    Gjykata e Rrethit Elbasan
    Artan Broci
    Gjykata e Apelit Tiranë
    Edlira Petri 
    Gjykata e Apelit Tiranë
    Artur Gaxhi
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Kreshnik Omari
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Fahrije Stringa (Budo)
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Neritan Cena
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Antonela Prendi
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Alkelina Gazidede
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Manjola Xhaxho
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Regleta Panajoti
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Anila Kristani
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Ervin Pollozhani
    Gjykata e Rrethit Tiranë
    Shpëtime Pitaku
    Gjykata e Rrethit Durrës
    Ema Gashi
    Gjykata e Rrethit Durrës
    Neritan Tabaku
    Gjykata e Rrethit Durrës
    Ndue Gjura
    Gjykata e  Rrethit Durrës
    Bedri Qori
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Arbena Ahmeti
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Dritan Caka
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Esmeralda Çeka
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Brikena Lubonja
    Gjykata e Rrethit Lushnjë
    Sashenka Jonuzi
    Gjykata e Apelit Vlorë
    Meme Rexho
    Gjykata e Apelit Vlorë
    Kostika Çobanaqi
    Gjykata e Rrethit Berat
    Genci Sinjari
    Gjykata e Rrethit Berat
    Fjoralba Prifti
    Gjykata e Rrethit Lezhë
    Adriatik Bocaj
    Gjykata e Rrethit Lezhë
    Jak Ndoka
    Gjykata e Rrethit Lezhë
    Llesh Jaku
    Gjykata e Rrethit Lezhë
    Dritan Fejzo
    Avokat-DhKA

    Njoftime

    Mbylle